מורה למודעות עצמית

מדען אחד היה מודאג מבעיות העולם ועבד ימים ולילות במעבדתו, כדי למצוא להן פתרון יעיל. באחד הימים, פלש למעבדתו בנו בן השבע, אשר נחוש היה (כדרכם של ילדים) "לעזור לאבא בעבודה". המדען, שניסה ללא הצלחה לשכנע את הילד ללכת לשחק במקום אחר, כדי שיוכל לעסוק בעבודתו-הוא, חיפש משהו שיעסיק את הילד.

הוא תלש דף בו הייתה מצוירת מפת העולם מחוברת נשיונל ג'יאוגרפיק אקראית, גזר אותה לפיסות קטנות, נתן את הפיסות, יחד עם נייר דבק, לילד המשועמם ואמר: "פאזלים אתה אוהב, נכון? הנה לך העולם, נראה אם תוכל לתקן אותו!" האב הטרוד הי בטוח כי הצליח להרוויח שקט למספר שעות, מאחר ובנו מימיו לא ראה את מפת העולם השלמה.

מה רבה הייתה הפתעתו, כאשר לאחר כשעה, הגיע אליו הילד ובידיו הפאזל מורכב באופן מושלם.

אדם מודעות עצמית
אדם עם מודעות עצמית תמיד יגיע רחוק.

"אתה הרי לא יודע איך נראה העולם", אמר האב לבנו, "איך הצלחת לעשות זאת?"

"אמנם אינני יודע איך נראה העולם" ענה הילד "אבל בצידו השני של הדף שתלשת את הדף מן החוברת, ישנה תמונת אדם. כאשר נתת לי לתקן את העולם, ניסיתי, אבל לא הצלחתי. אז הפכתי את פיסות הנייר והתחלתי לתקן את האדם, שאני יודע כיצד הוא אמור להיראות.

כשהצלחתי לתקן אותו, הפכתי את הדף וראיתי שהצלחתי לתקן גם את העולם".

מה לסיפור הנחמד הזה ולמודעות עצמית?

האדם הבודד מהווה חלק אינטגרלי במארג היוצר את העולם, לכן "טיפול" באדם אחד והפיכתו למודע יותר לעצמו ובריא נפשית, משפיע בצורה ישירה במעגלים מתרחבים. תחילה, על משפחתו הקרובה, חברים, מכרים וקולגות. כל אדם כזה משפיע על אנשים נוספים וכן הלאה. "תיקון" האדם מתקן את העולם.

סדנאות מודעות עצמית מעצימות את האדם
סדנאות מודעות עצמית מקנות חשיבה חיובית ומעצימות את האדם

קיימות גישות רבות העוסקות במודעות עצמית, בפיתוחה ובשאיפה לבריאות נפשית ואושר. הנה מספר בולטות שבהן:

  • ארבע ההסכמות של דון מיגל רואיז
  • תורת המידות והמוסר של הרמב"ם
  • מפתחות להבנת ההתנהגות והתקשורת הבין-אישית (למשל, א.פ.ר.ת. – אירוע, פרשנות, רגש, תגובה)
  • מחשבה יוצרת מציאות

בנוסף להן, ישנן עוד גישות פדגוגיות ופסיכולוגיות מאסכולות רבות ושונות, אולם, כולן כאחת, מסכימות על לפחות עקרון אחד: אדם אשר מסייע לעצמו, יזכה אף לסיועם של אחרים, אשר יקנו לו את הכלים לסייע לעצמו ואת האמונה ביכולתו.

מארגנים כנס לעובדי החברה, יום גיבוש לעובדים? מחפשים תוכן מעניין לאירוע?

הסדנאות של זיוה אביב עוסקות בפיתוח האישיות ע"י הבנה של יכולת האדם לבחור במחשבותיו ועיצוב התנהגותו, תוך הקניית הכלים המתאימים למטופל, לצורך עבודה עצמאית בהמשך.

הסדנה מתאימה לכל בוגר מגיל 16 ומעלה, לקבוצות של חמישה עד ל-500 משתתפים ואורכה כשעה עד שעה וחצי.

אולי גם יעניין אותך עוד מהמחבר

השאר תגובה

כתובת האי-מייל שלך לא תפורסם